Xtrend ET7500. Ciekawy Koreańczyk z dwiema głowicami i bay`em na dysk wewnętrzny.

Xtrend ET7500 to ciekawy reprezentant koreańskiej myśli technologicznej z branży cyfrowych odbiorników STB. Czy odbiornik za niecałe 1000 złotych jest w stanie powalczyć na rynku, na którym prym wiodą odbiorniki budżetowe lub zamknięte rozwiązania operatorów telewizji? Koreańczycy nie wywracają świata do góry nogami, nie serwują nam potwora pożerającego konkurencję na śniadanie. Jest to raczej solidny średniak. Wpis ma jedynie wzbudzić zainteresowanie, że poza zwykłymi zapperami i odbiornikami dla nc+Ludu istnieją alternatywy.

Słów kilka

Wpis jest ostatnim (na dzień dzisiejszy) z cyklu, jaki zaplanowałem, aby wprowadzić Was drodzy czytający w temat odbiorników linuksowych i samej Enigmy2. Xtrend posiada w swoim portfolio dość szeroką paletę odbiorników. Pośród szerokiej gamy odbiorników linuksowych, od budżetowego VU+ Zero po high-endowy model Xtrend ET8500, gdzieś pośrodku znajduje się oddany mi do testów ET7500. Urządzenie raczej niedostępne u polskich dystrybutorów, jednak zdecydowanie warte uwagi. Cena w przeliczeniu na naszą walutę to około 760 złotych.

Rozpakowujemy

Podobnie jak w modelu ET8500 zachwyceni zostaniemy wielokolorowym, pięknym kartonem, który przykuwa oko. A tak na serio, to opakowanie niczym nie zachwyca i jest po prostu czarno-brązowe. Nie chcę się powtarzać, ale podkreślę, że sprzedaż tego sprzętu opiera się przede wszystkim na kanale sprzedaży w wyspecjalizowanych sklepach lub poprzez online. W tym drugim przypadku klient z góry wie co chce kupić i za ile. Wygląd kartonu nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.DSC_0495 DSC_0494

W kartoniku otrzymujemy:

DSC_0496

 • oczywista oczywistość, odbiornik Xtrend ET7500;
 • pilot zdalnego sterowania;
 • śrubki do mocowania dysku twardego;
 • zasilacz zewnętrzny;
 • przejściówka dysku 2,5″ na 3,5″
 • 2 baterie AAA;
 • instrukcja obsługi.

W zasadzie dostajemy wszystko, co potrzebne jest nam do pracy. Podłączamy…i konfigurujemy. Producent mógł dołożyć jeszcze adapter wifi. Jednak nie ma co narzekać, lista kompatybilnych kart sieciowych jest długa, a ceny są bardziej niż przystępne.

Xtrend ET7500 kawał sprzętu

Cóż, odbiornik nie jest filigranowy, idealnie wpisuje się w kanon klasycznego odbiornika cyfrowego. Z pewnością nie jest to konstrukcja przypominająca małe odbiorniki naziemne. Gdzieś trzeba było wepchnąć całą elektronikę i zrobić miejsce na dysk twardy.

DSC_0499 DSC_0501 DSC_0498

Producent nie eksperymentował z udziwnieniami, zastosował „czarną krótką”. Obudowa to połączenie plastiku i metalu, taki ot klasyk, który chyba nigdy się nie znudzi. Urządzenie pod względem designu nie wychyla się przed szereg, nie szpeci, jest po prostu poprawne i takie ma być. Ma trafić do jak najszerszego grona użytkowników.

Wyświetlacz

W ET7500 zastosowano wyświetlacz LCD. W zainstalowanych wersjach Enigmy nie potrafiłem go zmusić do wyświetlania polskiej czcionki. Jeżeli wiecie jak, dajcie proszę znać w komentarzach.

DSC_0502

Wejścia/Wyjścia

ET7500 w konfiguracji, którą otrzymałem jest odbiornikiem combo. Krótko, odbiornik jest w stanie odebrać sygnał satelitarny S/S2, sygnał kablowy C i sygnał naziemny T/T2.

in_and_out

 1. Wejście antenowe dla sygnału naziemnego T/T2 lub kablowego C.
 2. Przelotka sygnału naziemnego T/T2 lub kablowego C.
 3. Wejście antenowe dla sygnału satelitarnego S/S2. Trochę szkoda, ze to nie TwinTuner ((To możliwość odbioru i nagrywania sygnału z dwóch różnych multipleksów. Przy jednoczesnym oglądaniu dowolnego programu, tuner pozwala na nagrywanie dwóch innych programów! )).
 4. Wejście LAN. Służy do połączenia się z siecią lokalną lub Internetem.
 5. Wyjście HDMI.
 6. Wejście eSATA dla dysków z odpowiednim interfejsem eSATA.
 7. Lewy analogowy kanał audio (wyjście cinch).
 8. Prawy analogowy kanał audio (wyjście cinch).
 9. Analogowe wyjście obrazu CVBS.
 10. Cyfrowe wyjście audio SPDIF.
 11. Wejście zasilacza.
 12. Włącznik zasilania POWER.

W środku znajdziemy specjalnie przygotowane miejsce na podłączenie 2,5″ dysku HDD. Na samej obudowie, czy przy śrubkach nie ma plomby gwarancyjnej, a więc możemy swobodnie rozkręcać i montować dysk twardy.

20151009_140538

Potrzebujecie innej konfiguracji głowic? No problem, jako akcesorium możemy dokupić jeden z dostępnych modułów.

Procesor

W modelu ET7500 producent zdecydował się na procesor ze słusznej rodziny Broadcom. Dokładnie chodzi tu o model o cudownym symbolu BCM7362, składający się z dwóch rdzeni taktowanych z częstotliwością 751 MHz każdy. Wydajność nie jest zbliżona do topowych modeli, ale jest zupełnie adekwatna do ceny. Użytkownik z pewnością będzie miał jeszcze zapas mocy. Procesor leży gdzieś pośrodku pomiędzy BCM7362  w VU+ Zero, a BCM7429B0 zastosowanym w ET8500.

Pozostałe parametry oraz wykorzystane podzespoły((http://www.et-view.net/product/product_view.htm?product_category=01000000&idx=8530&product_category=00000000&)):

ET7000_specyfikacja

Oprogramowanie, oprogramowanie, oprogramowanie…

Tak jak wspominałem we wcześniejszych wpisach elementem równie ważnym co hardware, jest oprogramowanie lub możliwość jego rozwoju poprzez społeczność użytkowników. Enigma2 przedłużyła życie już niejednemu odbiornikowi, dla którego producent już dawno porzucił wsparcie.

Dla ET7500 istnieje kilkanaście dystrybucji. Poniżej ciekawsze z nich:

Liczba dystrybucji w porównaniu do modeli od VU+ jest dość skromna. Jednakże wsparcie jest cykliczne, a w kilku przypadkach wychodzą nawet wersje nocne. Najważniejsze, że odbiornik jest systematycznie wspierany przez społeczność geekowską, a to gwarantuje szybkie wsparcie i długowieczność sprzętu.

Dobijamy do brzegu

Czy ET7500 jest modelem na polski rynek? Trudno powiedzieć. Cena odstrasza, parametry zachęcają. Odbiornik od Xtrend`a jest fajną alternatywą dla dużo popularniejszych urządzeń od VU+. Kilkutygodniowe testy nie wykazały żadnych kłopotów z konfiguracją, czy z samym użytkowaniem i stabilnością buildów. Moc procesora jest wystarczająca, aby wykorzystać pełny potencjał drzemiący w Enigmie2. Sam jestem pod wrażeniem estetyki wykonania, użytych materiałów oraz wykorzystanych podzespołów, jednak nie poleciłbym takich urządzeń nikomu, kto nie jest obeznany z linuksową wersją systemu na odbiorniki typu STB. A więc drogi Użytkowniku: You do it at your own risk.