Xtrend ET8500. Megakombajn do odbioru telewizji z sześcioma głowicami.

Jeżeli macie tendencję do gromadzenia gadżetów, a zwykłe oglądanie telewizji dawno wam się znudziło, z pomocą przyjdzie high endowy model ET8500 od azjatyckiego Xtreand`a. Zabawka dla dużych chłopców z pokaźnym portfelem i zapałem do wieczornego udoskonalania swoich urządzeń. Jeśli szukasz sprzętu „kup, podłącz i zapomnij”, to czytasz nieodpowiedni wpis. ET8500 jest nieszablonowy, inny, a wykorzystanie jego wszystkich zalet dla normalnego śmiertelnika graniczy z cudem.

Do trzech razy sztuka

ET8500 jest drugim zaplanowanym wpisem o odbiornikach opartych o Enigmę2. Prezentowany model jest reprezentantem najwyższej klasy odbiorników do odbioru telewizyjnego sygnału cyfrowego. Creme dela creme, terminator, odbiornik ninja, nazywajcie go jak chcecie. Krótko, marzenie każdego domorosłego dłubacza. Software`owo standard, czyli to, co oferują odbiorniki na linuksie. Więcej na temat we wpisie lipcowym.

Unboxing ET8500

Pudełko czarno-brązowe jak…kawa mielona z Mozambiku. Całość w formie oszczędna, na pewno nie stworzona z myślą, aby owe cudo wrzucić na półkę i sprzedawać. Pytanie jaka sieciówka wystawiłaby tak mało popularny sprzęt na półce. Wątpię, że klasyczny sprzedawca posiada niezbędną wiedzę, aby przekonać pana Kowalskiego, czy Nowaka, aby ten zostawił na jego biurku ponad dwa tysiące złotych. Idąc tym tropem, nasuwa się logiczne spostrzeżenie, że jest to sprzęt dla bogatych pasjonatów, którzy wiedzą jak tego potwora okiełznać. Dość nierozsądne byłoby wydawać 1 600 zł i patrzeć, jak nasze cudo ładnie łapie kurz, albo profesjonalnie odbija promienie słońca od swojej piano gloss obudowy.

DSC_0421 DSC_0420new1

W pudełku znajdziemy:

  • odbiornik Xtrend ET8500;
  • pilot zdalnego sterowania. Ładny, zgrabny, dobrze leży w dłoni;
  • instrukcję obsługi, a raczej coś co ową udaje. Zaznaczam ponownie, że jest to box linuksowy, a więc użytkownik decyduje, jak ostatecznie jego sprzęt będzie się zachowywał. Analogicznie do smartphone`ów wymienione są jedynie złącza, krótka adnotacja o zagrożeniach i tyle;
  • przewód HDMI;
  • dwie baterie AAA do pilota;
  • zasilacz zewnętrzny;
  • przelotkę sygnału dla funkcji twin tunera.

new2

Rozmiar XXL

Urządzanie odstaje od obecnego kanonu cyfrowych STB, które obecnie są rozmiarów średniej wielkości książki. Jego wymiary to aż 180 x 200 x 83mm, a waży zacne 2 kg. Przy produkcji wykorzystano materiały najwyższej jakości, głównie czarny plastik o wysokim połysku, szczotkowane aluminium i szkło (4,3” wyświetlacz). xtrend_ET8500_housing1

Wejścia/Wyjścia ET8500

Ponieważ urządzenie waży swoje, a producent nie żałował na złączach/wejściach i wyjściach, to mnogość interfejsów dla niejednego użytkownika będzie jak przesiadka z Trabanta do Ferrari.

Tyłek

Tyłek jak to tyłek skupia na początku najwięcej uwagi. Mekka dla kabelkomaniaków.DSC_0424_new

1,2. Wejście kabla antenowego do odbioru sygnału kablowego i/lub naziemnego (DVB-C/DVB-T/T2).

3,4. Wejście kabla koaksjalnego do odbioru telewizji satelitarnej (DVB-S/S2).

5, 6. Przelotka sygnału kablowego i/lub naziemnego (DVB-C/DVB-T/T2).

7, 8. Przelotka sygnału telewizji satelitarnej (DVB-S/S2).

9. Włącznik/wyłącznik zasilania.

10. Analogowe wyjście audio (kanał prawy).

11. Analogowe wyjście audio (kanał lewy).

12. Wejście kabla sieciowego RJ-45 (łączenie z siecią lokalną, z Internetem).

13. Wejście USB 2.0.

14. Wyjście HDMI (wersja 1.4).

15. Wejście eSATA.

16. Wejście USB 2.0.

17. Analogowe wyjście wideo CVBS.

18. Cyfrowe wyjście audio SPDIF (w celu doprowadzenia dźwięku do kina domowego).

19. Złącze zasilacza.

Prawy bok

DSC_0427Pod zaślepkami znajdziemy:

DSC_0428_new

20. Możliwość instalacji dysków 2,5”.

DSC_0429_new

21. Dwa sloty CA na karty płatnej telewizji (patrząc od góry).

22. Slot na moduły dostępu warunkowego CI.

DSC_0430_new

23. Wejście USB 2.0.

A więc możliwości jest multum, a chyba każdy znajdzie dla siebie optymalną kombinację. Złączy analogowych i cyfrowych jest wystarczająco. Podłączenie do kina domowego, czy amplitunera stereo nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Łączcie się i korzystajcie rodacy.

ET8500 odprowadza wzorcowo temperaturę, a to wszystko możliwe dzięki zamontowanemu sporych rozmiarów wiatrakowi i licznym otworom na obudowie.

Wyświetlacz

Wyświetlacz, to coś, co zdecydowanie wyróżnia ET8500, 4,3” robi swoje. Na LCD można wyświetlić sklonowany obraz podawany na telewizor 1:1 lub meta informacje dotyczące menu lub odtwarzanego zdarzenia, np. EPG. 20151001_195928_HDR 20151001_200959 20151001_200604

Co zyskujemy? Duży wyświetlacz. Brakuje mi w zasadzie argumentów, aby w jakiś sensowny sposób uzasadnić decyzję producenta. Dużo atrakcyjniejszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w zwykły wyświetlacz VFD. Oszczędności mogłyby się przełożyć na atrakcyjniejszą cenę, bo obecna oscylująca w granicach 1 600 zł może przyprawić niejednego o zawrót głowy.

Bebechy 

Pomiędzy większością dostępnych odbiorników, a ET8500 jest olbrzymia przepaść w zakresie wydajności i efektywności pracy. Użyta jednostka centralna Broadcom BCM7429B0 (dwurdzeniowa jednostka, gdzie każdy z rdzeni taktowany jest z częstotliwością 1305 MHz). Tym samym Xtrend skorzystał z tej samej jednostki centralnej, która została użyta przy Vu+ SoloSe. Należy zaznaczyć, że produkt VU+ jest o połowę tańszy, jednak został pozbawiony większości wejść i wyjść w bezpośrednim zestawieniu z konkurentem z ET8500. Przede wszystkim to nie twin tuner. W zasadzie odpowiednikiem jest model VU+ Duo2.

Dużo po wstępnym rozkręceniu się nie dowiemy, ponieważ widok skutecznie zasłaniają szyny dysku 2,5”.20151001_195453

Zastosowany procesor to już najwyższa półka sprzętowa. Działanie systemu, pojedynczych aplikacji nie stanowi dla nie wyzwania. Pozostałe dane techniczne (za Xtrend, 30.09.2015):

ET8500_51417077404

Oprogramowanie

Xtrend nie jest tak popularnym producentem jak VU+, jednak zalicza się z pewnością do ścisłej czołówki topowych producentów odbiorników linuksowych. Tak jak wspominałem we wcześniejszym poście, poświęconym VU+ Zero, siła odbiornika na Enigma2 leży przede wszystkim w jego wsparciu ze strony społeczności. W tym wypadku ET8500 nie ma się czego wstydzić, użytkownicy mają w czym wybierać. Wybrane dystrybucje:

Aktualizacje wychodzą dość regularnie, w dużej mierze można nawet przećwiczyć cierpliwość rodziny aktualizując codziennie nowe wersje nightly. Wesoła sprawa, można codziennie sprawdzać co popsuto, a co naprawiono. Rodzina zrozumie pasję…i najpóźniej po dwóch dniach wyrzuci za drzwi.

Podsumowanie

ET8500 to premium produkt za premium pieniądze$$$$$ Pytanie, czy warto tyle wydawać? Mój osobisty budżet tego nie przewiduje, jednak z pewnością znajdą się osoby, które finansowo są w stanie to udźwignąć. Zachęca w zasadzie wszystko od designu po hardware. A więc drodzy Panowie i Panie gwiazdka się zbliża, szykujcie euro lub korony czeskie (produkt raczej niedostępny w polskiej dystrybucji). Kupujemy, konfigurujemy, korzystamy i głodujemy.

P.S. Za wypożyczenie sprzętu do testów serdecznie dziękuję firmie Satco Europe (oficjalny dystrybutor takich marek jak VU+ i Xtrend).