VU+ zero. Zapper na linuxie do odbioru TV satelitarnej, który zapperem nie jest.

image_gallery

Dziś na tapecie temat daleki od codziennych rozterek o uchodźcach. Krótko i na temat, koreańskie cudo ze stajni VU+ do odbioru telewizji satelitarnej, i nie tylko. STB VU+ Zero na linuksowych sterydach. Producent udowadnia, że niska cena niekoniecznie musi iść w parze z niską jakością. W temacie info co, za ile, jak i po co? 

Intro

Tak jak obiecałem w lipcowym poście, po ogólnym zmacaniu tematu Enigmy2, obecny post traktuje o jednym z najbardziej popularnych odbiorników linuksowych, koreańskim VU+ Zero. Zerówka miała być alternatywą dla tanich odbiorników SoC (System on Chipset), a dzięki możliwości wgrania Enigmy2 udostępnia jednocześnie szeroki wachlarz pluginów oraz możliwości, dostępnych do niedawna dla klientów z pokaźną świnką skarbonką. Nie zamierzam rozpisywać w tym miejscu o samej Enigmie2, czy możliwościach fabrycznego oprogramowania, ponieważ ten grzech popełniłem już we wspomnianym wpisie lipcowym. Kto nie czytał, niech żałuje! Temat do nadrobienia.

Wygląd zewnętrzny VU+ zero

Pudełko i w pudełku

To, jak podszedł producent i dystrybutor do tematu opakowania tłumaczy dość jednoznacznie do kogo kierowany jest produkt i co zostało uznane za podstawowy kanał dystrybucji. Pudełko jest szare, papier wygląda na ekologiczny makulaturowy, z jedną jedyną naklejką informującą, co się w środku znajduje.

Zawartość pudełka jest dość okazała i zawiera:

 • dekoder VU+ zero.
 • pilot zdalnej obsługi plus dwie baterie AAA. Fajny duży, dobrze leży w dłoni. Mam wrażenie, że jest za dobry na produkt, który pretenduje do miana najtańszego odbiornika linuxowego na rynku.
 • instrukcja obsługi w języku angielskim i niemieckim (w zasadzie jest zalążek instrukcji, 15 stron o możliwościach podłączenia i asystencie instalacji).
 • kabel HDMI.
 • zewnętrzna czujka podczerwieni. Dekoder można ukryć w szafie lub schować za telewizorem, a czujkę wyciągnąć na zewnątrz.
 • kabel analogowy RCA-mini jack.
 • zasilacz sieciowy.

VU_zero_packet

Producent określa swój produkt, jako idealny drugi odbiornik, dobre uzupełnienie podstawowego urządzenia. VU+ Zero nie jest cudem techniki, do tego miana również nie pretenduje. Ot cóż, idealne rozwiązanie do sypialni, czy małego pokoju.

Obudowa, panele i wejścia/wyjścia

Górna obudowa to czarny plastik o wysokim połysku. Wyśmienicie zbiera odciski palców i cały kurz:) Trzeba pamiętać, że raczej raz ustawione urządzenie na swoim miejscu już nie zostanie przesunięte. A kurz jak to kurz kwestia wewnętrznego feng shui. Duża ilość dziurek umożliwia wystarczającą wentylację i ochronę przed przegrzaniem.

Przedni panel został pozbawiony wyświetlacza, znajduje się na nim wyłącznie jasna, biała dioda informująca o statusie urządzenia (np. o procesie aktualizacji), czytnik kart telewizji płatnych oraz logo producenta. VuZero_front_panel

Na tylnym panelu, mimo dość kompaktowych rozmiarów umiejscowione są wejścia oraz wyjścia:VU_zero_rear_penel

 • wejście LNB (wejście kabla koncentrycznego);
 • wyjście audio-wideo AV (w postaci minijack) dla przekazu obrazu i dźwięku w postaci analogowej. Odpowiednia przejściówka minijack/RCA znajduje się w zestawie.
 • HDMI. Cyfrowe wyjście sygnału audio-wideo dla treści wysokiej rozdzielczości.
 • Ethernet. Wejście kabla sieciowego RJ-45. Połączenie z siecią lokalną lub z Internetem.
 • dwa porty USB 2.0. Mogą być one wykorzystane do podłączenia zewnętrznego nośnika danych, adaptera wifi, tunera telewizji naziemnej DVB-T lub kablowej DVB-C. Oczywiście w każdym z wymienionych przypadków należny doinstalować odpowiednie sterowniki.
 • wejście czujki podczerwieni IR sensor. Umożliwia ona schowanie odbiornika w miejsce niewidoczne lub ukrycie urządzenia za telewizorem. Odbiornik posiada w tym celu specjalny otwór umożliwiające jego montaż na ścianie.

VU_zero_buttom

Surowizna techniczna, czyli co pod maską

VU+ to znany koreański producent odbiorników linuxowych klasy premium. Wykorzystał stworzoną przez Dreamboxa platformę Enigma2 i z powodzeniem zaimplementował rozwijany przez Niemców system we własnych urządzeniach. Jednym z najmłodszych tworów w portfolio Koreańczyków jest model VU+ zeroProducent definiuje produkt, jako tani zapper (urządzenie o podstawowej funkcjonalności) i uzupełnienie dla podstawowych i znacznie droższych modeli Duo2Solo2 i Ultimo. Jeżeli punktem odniesienia będą w tym wypadku odbiorniki kosztujące powyżej 1500 złotych, wówczas model Zero można zaliczyć do produktów budżetowych. Jego cena rynkowa to około 470 złotych. W porównaniu natomiast do innych wolnorynkowych odbiorników z jednym czytnikiem kart, cena już jest znaczna i stanowi dwukrotność analogicznych rozwiązań SoC (System on Chipset, czyli nie linuxowych).

Porównanie modeli VU+ (za producentem).

Vu+ Ultimo Duo Duo2 Uno Solo Solo2 SoloSE SoloSEV2 Zero
CPU Type MIPS MIPS MIPS MIPS MIPS MIPS MIPS MIPS MIPS
CPU (MHz) 2×400 400 2×1300 2×400 333* 2×1300 2×1300 2×1300 742
RAM (MB) 512 384 2048 512 256 1024 1024 1024 512
Flash (MB) 1024 128 1024 128 128 256 256 512 256
Flash type (NAND) (NAND) (NAND) (NAND) (NAND) (NAND) (NAND) (NAND) (NAND)
DVB 3 X P&P (S2/C/T) 2 X S2 2 X S2/C/T2
Up to 4 tuners supported
1 X (S2/C/T) 1 X S2 2 X S2 1 X S2/C/T/T2 1 X S2/C/T/T2 1 X (S2)
HDTV Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
3D TV Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
PiP Yes Yes Yes same TP No Yes/HD Yes Yes No
Common Interface 2 2 2 2 2 1 1 1 No
Smart card 2 2 2 2 1 2 1 1 1
USB 3 x 2.0 3 x 2.0 3 x 2.0 3 x 2.0 2 x 2.0 3 x 2.0 2 x 2.0 2 x 2.0 2 X 2.0
RS232 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
LAN
(Mbit/s)
100 + 300Mbps USB-WIFI 100 Gigabit + WiFi 802.11n(up to 300Mbps) 100 100 Gigabit 100 100 100
HDD 2.5/3.5 in 3.5 in 2.5/3.5 in 2.5/3.5 in No 2.5 in No No No
ATA SATA II SATA II SATA III SATA II No SATA III No No No
eSATA Yes Yes Yes Yes No No Yes Yes No
SCART 1 2 1 1 1 1 No No No
HDMI 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Display graphical VFD VFD 3.2″ TFT LCD (262,000 Color/16 bit) VFD No VFD Status LED Status LED Status LED
Other connectors 1 x YPrPb 1 x YPrPb Digital Audio:S/PDIF,
Analogue Audio:Right & Left (Cinch x 2),
Analogue Video: Component Video (YPbPr),
Composite Video (Cinch x 1 )
1 x YPrPb Digital Audio : S/PDIF,
Analogue Audio : Right & Left(Cinch x 2) Composite Video (Cinch x 1 )
Digital Audio : S/PDIF,
Analogue Audio : Right & Left(Cinch x 2) Composite Video (Cinch x 1 )
Composite Video & Analog Audio (Stereo Jack X 1)

Różnice w stosunku do większych braci są znaczące, szczególnie pod względem ilości wejść i braku wyświetlacza. Dużo w tym wypadku rekompensuje cena. Na czymś trzeba było przyoszczędzić.

Co znajdziemy w środku?

 • jednordzeniowy dwuwątkowy procesor MIPS Broadcoma (BCM7399). Procesor stworzony w technologii 28 nm o taktowaniu 742 MHz.
 • pamięć flash 256MB.
 • pamięć RAM 512 MB DDR3 DRAM.
 • głowica do odbioru telewizji satelitarnej DVB-S/S2. Ważne: W najbliższym czasie wszyscy polscy operatorzy zaprzestaną nadawanie sygnału w postaci DVB-S, na rzecz DVB-S2, a więc stare odbiorniki staną się bezużyteczne. Więcej na ten temat na stronie SatKuriera.

W teorii procesor ma obsługiwać rozdzielczość 4K i kodek h.265, tak przynajmniej twierdzi producent procesora. Przy zwiększeniu oferty kanałów ultra HD, odbiornik stanie się jednym z najtańszych kompatybilnych z 4K.

Czy procesor jest wydajny? Na pewno bardziej niż dziś popularne w Polsce pooperatorskie odbiorniki: Turboboxy BSLA (NBox, STi 7100 244Mhz), Sagecomy (STi 7111, 450MHz) i Pace PVR (STi 7105, 450MHz). W stosunkowo atrakcyjnej cenie, jak na linuxowego zappera, otrzymujemy jednostkę z dodatkowym zapasem mocy.

Dodatkowo jeżeli niechętnie sięgacie po urządzenia z ograniczoną opcją gwarancyjną lub pogwarancyjną, a do takich należą przerobione odbiorniki pooperatorskie, wówczas idealnym rozwiązanie wydaje się VU+ Zero.

 Co dajemy do środka?

Ponieważ oprogramowanie producenckie, zapewne ze względów licencyjnych oraz patentowych, zostało dość znacznie okrojone, przyszli użytkownicy są skazani na alternatywne wersje Enigmy2. Najpopularniejsze build`y:

 • VTi 
 • OpenATV 
 • PKT Vu+ Zero E2 HYPERION 
 • OpenDroid 
 • Blach Hole 
 • OpenSPA  i wiele innych.

Pokaźna liczba image`y, tworzonych przez społeczność pod dany rynek, dostosowanie tłumaczeń, domyślnie zainstalowanych wtyczek, świadczy o olbrzymim zainteresowaniu modelem VU+ Zero. Dla obeznanych w temacie wybór odpowiedniego, lub w tym wypadku im odpowiadającego, image`u nie powinien stanowić problemu. Nowi użytkownicy zmuszeni będą posiłkować się lekturą na forach. Osobiście polecam Hyperiona od grupy PKT. Chłopacy dostosowują wersję pod nasz rodzimy polski rynek. Bez wodotrysków i szału, jednak porządnie, stabilnie, z super wsparciem oraz co dla nas szczególnie ważne, ze wsparciem polskich operatorów.

Podsumowanie VU+ Zero

VU+ Zero, jak i reszta linuksowych machin, na pewno nie jest rozwiązaniem dla każdego. Jeżeli masz czas, czas, czas, wiedzę i rozsądny budżet…kupuj. W tym miejscu należy ponownie podkreślić, że zabawa z odbiornikami linuksowymi jest wyborna i pochłania masę czasu. Dla wprawionego w temacie umysłu przejście z jednego odbiornika na Enigma2 na inny nie będzie stanowiło większego wyzwania. Jeżeli oczekujesz od takiego sprzętu działania plug&play to daj sobie spokój lub kup zapas folii bąbelkowej.