Bezpieczne przechowywanie filmów, zdjęć oraz muzyki. Asustor 202TE!

IMG_0770

Zastanawiam się ilu z Was w planowany sposób zarządza zgromadzonymi multimediami? Kto z Was korzysta z dysków sieciowych, tzw. NAS`ów, które ze względu na cenę, były dotychczas raczej omijane przez użytkowników domowych i przewidziane były dla przedsiębiorstw. Zastosowanie ich usprawniało przede wszystkim proces przepływu dokumentów w organizacji oraz współdzielenie zasobów. Jednak domowy dysk sieciowy to dużo więcej. Nowoczesne NAS`y to przede wszystkim multimedialne kombajny do przechowywania, współdzielenia, odtwarzania i chronienia naszych danych, tak jak Asustor 202TE.

Archiwizowanie i przechowywanie danych

Od momentu, gdy ceny urządzeń rejestrujących (aparatów, kamer cyfrowych, odbiorników telewizyjnych z możliwością nagrywania) oraz magazynujących (pamięci flash, dysków HDD, kart SD, płyt CD/DVD) stały się bardziej dostępne dla przeciętnego Kowalskiego, coraz więcej osób, w mniej lub bardziej skoordynowany sposób, archiwizuje swoje biblioteki multimediów. Czy jesteśmy w stanie sami usprawnić sam proces ? Jesteśmy, a jednym ze sposobów jest dysk sieciowy firmy Asustor o zacnej nazwie produktowej 202TE.

Jeśli wychodzimy z założenia, że popularne nośniki nadają się do długotrwałego i bezpiecznego przechowywania danych, to możemy się niemiło rozczarować. Zarchiwizowane dane mogą być wówczas częściowo lub całkowicie niedostępne. Nie znam osoby, która czy to z powodu własnego zaniedbania, czy przypadku losowego nie utraciła starannie gromadzonych latami zdjęć, muzyki, czy filmów, powiedzmy z wakacji:) Każdy taki nośnik podatny jest na uszkodzenia, niekoniecznie biorące się z uszkodzeń mechanicznych, pęknięć. Wpływ na nie mają czynniki klimatyczne. Dyski twarde nie są odporne na wysoką temperaturę oraz na wilgoć. Nie znoszą oczywiście też wstrząsów oraz uderzeń. W przypadku dysków flash kwestia jest inna, są one bardziej trwałe jednak nie niezniszczalne. Ich komórki nie trwają wiecznie. Ich prawidłowe funkcjonowanie kończy się po około 10 000 cyklu zapisu i kopiowania. Natomiast jeśli z nich długo nie korzystamy mogą stracić swoją zawartość, a więc korzystanie z nich również nie gwarantuje nam bezpieczeństwa przechowywanych na nich danych. Opierając się na infografice z serwisu http://www.code42.com trwałość popularnych nośników danych kształtuje się w następujący sposób:

[Best_Wordpress_Gallery id=”2″ gal_title=”Asustor_storage_life”]

Macierze dyskowe/RAID

Jak jednak powiązać najlepsze, istniejące rozwiązania z dziedziny przechowywania danych, aby w warunkach domowych uzyskać optymalny stosunek ceny/wydajności? Z pomocą właśnie przychodzą nam dyski sieciowe stworzone dla użytkowników domowych lub małych firm. Jednym z takich wszystko-umiejących urządzeń jest pozyskany przeze mnie Asustor 202TE. Co w nim takiego szczególnego? Właściwie kilka rzeczy. Jeżeli rozważamy w tym momencie jego przydatność do archiwizowania i ochrony danych, słuszne wydaje się wspomnieć o funkcji tworzenia macierzy dyskowych, tzw. RAID`ów.  Zastosowanie macierzy polega na współpracy dwóch lub więcej dysków HDD w taki sposób, aby zapewnić dodatkowe możliwości, nieosiągalne przy użyciu jednego dysku jak i kilku dysków podłączonych jako oddzielne, np. niezawodność lub pojemność. W bardzo fajny i zjadliwy sposób różnice pomiędzy poszczególnymi RAID`ami ujęte zostały na blogu Kylos. Ja osobiście zdecydowałem się na użycie RAID 1. W moim Asustorze mam zainstalowane dwa dyski 2.5” po 500GB. W takiej konfiguracji macierzy łączna dostępna przestrzeń to tylko 500GB! Co zyskujemy? Dużo, a przede wszystkim bezpieczeństwo naszych danych. Dane są zapisywane i synchronizowanie jednocześnie na każdym z zainstalowanych dysków, a więc jeżeli wyjmiemy jeden z dysków lub ulegnie on uszkodzeniu, nic nie tracimy, a dostęp do danych jest dalej zapewniony bez konsekwencji dla spójności danych oraz uzyskiwanych transferów. Uszkodzony dysk możemy wymienić na inny, sprawny, a po zainstalowaniu Asustor automatycznie kopiuje dane na nowo podłączony dysk. Proces wymiany dysku jest banalnie prosty i polega na wyjęciu kieszeni z uszkodzonym dyskiem i zamontowanie nowego w niej nowego dysku. Wszystkie czynności dokonujemy najlepiej podczas, gdy dysk sieciowy jest wyłączony.

Konfiguracja macierzy RAID w Asustor 202TE

Wybór macierzy na poziomie wstępnej instalacji

Wybór rodzaju macierzy w Asustor 202TE jest banalny. Wyboru dokonujemy podczas  wstępnej konfiguracji całego dysku sieciowego z pomocą systemowego konfiguratora. Jednym z pierwszych okien, jakie się ukażą podczas instalacji, będzie wybór pomiędzy Szybką konfiguracją i Niestandardową instalacją.

quick_setupW przypadku wyboru Szybkiej konfiguracji otrzymujemy (jeżeli jest to, tak jak Asustor 202TE, dysk dwukieszeniowy), dwie opcje:

 • Maksymalna pojemność. Jest to w zasadzie RAID 0, czyli pojemność dysków jest sumowana, prędkość transferu optymalizowana. Natomiast w przypadku uszkodzenia jednego z dysków, pliki nie są zabezpieczone na „zdrowym” nośniku. Jesteśmy wówczas skazani na drogie odzyskiwanie danych lub musimy pogodzić się z ich utratą.QUICK_RAID_volume
 • Zrównoważony. Odnosi się on do macierzy RAID 1. Dane są zapisywane jednocześnie na obu dyskach. Łączna przestrzeń dyskowa będzie równa wielkości najmniejszego podłączonego dysku, a więc jeżeli zainstalujemy dwa dyski 250GB+1TB, wówczas dostępna nam przestrzeń dyskowa będzie równa 250GB. Tracimy miejsce magazynowania danych, zyskując jednak większe bezpieczeństwo. Uszkodzony dysk, tak jak wspominałem, może być w takim przypadku łatwo wyjęty, podmieniony. Resztą zajmie się nasz Asustor.QUICK_RAID_safetyJeśli zdecydujemy się na Instalację niestandardową, wówczas przy pomocy rozwijanego paska Poziom RAID, wybieramy jedną z dostępnych opcji:
 • Single. Dane zapisywane są jedynie na jednym dysku.
 • JBOD. Połączenie dysków twardych bez wykorzystania technologii RAID. JBOD, w przeciwieństwie do RAID, nie daje korzyści w postaci przyspieszenia operacji zapisu/odczytu czy zwiększenia bezpieczeństwa danych. JBOD jest zwykłą półką na dyski (macierzą dyskową), które są bezpośrednio widoczne przez systemy komputerowe bez pośrednictwa specjalnego kontrolera RAID zarządzającego dostępem do dysków. W zasadzie nie daje nam żadnych specjalnych korzyści w stosunku do standardu RAID.
 • RAID 0
 • RAID 1

[Best_Wordpress_Gallery id=”1″ gal_title=”RAID_extended”]

Cały proces instalacji i tworzenia macierzy jest stosunkowo wygodny i zajmuje kilka minut. Asystent instalacji na bieżąco informuje nas o postępie prac.quick_setup_progress

Po zakończeniu procesu, Asustor automatycznie będzie dokonywał synchronizacji danych pomiędzy dyskami. W moim przypadku (dwa dyski po 500GB) szacunkowy czas to około trzech godzin.

Wymiana dysku na większy

Jeżeli dojdziemy do wniosku, iż zamontowane dyski są zbyt małe do ciągle dokonywanego przez nas archiwizowania zasobów Internetu, wówczas z łatwością możemy podmienić dyski na większe. Przy zachowaniu spójności procedury, wszystkie dane i ustawienia zostają nietknięte, a my zyskujemy na dodatkowej przestrzeni dyskowej. Poniżej krótki tutorial, jak tego dokonać:

  1. Jeden z dysków zastępujemy fizycznie większym (montujemy go w jednej z dwóch kieszeni naszego NAS`a).
  2. Logujemy się w ADM (Asustor Data Master) – oprogramowaniu zarządzającym serwerami Asustor i przechodzimy do Zarządzania przechowywaniem.
   ADM
  3. Wybieramy Zarządzanie.
   zarządzanie_przechowaniem
  4. Wybieramy dostępną opcję Zastąp istniejące dyski w „Wolumen” 1 większymi.

Kopia zapasowa/Backup

Funkcja macierzy dyskowej jest bardzo przydatna, jednak nie gwarantuje nam stuprocentowego zabezpieczenia przed utratą ważnych dla nas danych. Warto tym samym pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu naszych multimediów poprzez systematyczne tworzenie kopii zapasowej. Optymalnym rozwiązaniem jest dywersyfikacja miejsc, gdzie tworzone backup`y mają być w przyszłości składowane. Asustor 202TE posiada stosunkowo rozbudowany system tworzenia kopii zapasowych. Wszystkie potrzebne nam funkcje znajdują się w punkcie Kopia zapasowa.
ADM_main_menu_backup

Do wyboru mamy kilka opcji:

  • Zdalna synchronizacja. Polega na utworzeniu kopii zapasowej na innym dysku sieciowym Asustor.backup_nas_to_nas
  • FTP backup. Tworzenie kopii zapasowej na zdefiniowanym przez nas serwerze ftp.backup_ftp
  • Zewnętrzny backup. Kopia zapasowa tworzona jest na podłączonym do NAS`a zewnętrznym nośniku USB (w zależności od portu USB 2.0 lub 3.0).
  • One touch backup. Szybkie tworzenie kopii zapasowej do wybranej przez nas lokalizacji.backup_one_touch
  • Cloud backup. Kopia tworzona jest w chmurze. Wszystkie parametry muszą być wpisane ręcznie. Szkoda, że producent nie umożliwił użytkownikowi wyboru predefiniowanej usługi cloudowej, jak OneDrive, OwnCloud, Dropbox itd. Opcja ciekawa, jednak zawsze pojawia się zagrożenie przechowywania danych na niezależnych od nas do końca serwisach. Wyciek danych, ich utrata lub nagłe zamknięcie serwisu to jedynie niektóre z możliwych ryzyk. Ja osobiście podchodzę dość sceptycznie do przechowywania np. rodzinnych zdjęć na obcych serwerach.backup_cloud

W większości z wyżej przedstawionych opcji istnieje również możliwość ustawienia harmonogramu dla automatycznego tworzenia kopii bezpieczeństwa. Raz skonfigurowana opcja tworzy nam w określonych odstępach czasowych (codziennie, co tydzień, co miesiąc) kopię zapasową danych.

Awaryjne zasilanie UPS

Co to jest ten UPS, do czego służy i czy warto go kupić? Nagły zanik napięcia w sieci to jedna z najczęstszych przyczyn utraty danych w trakcie pracy. Jak się przed tym chronić? Listwa antyprzepięciowa nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia. Dlatego też warto zainwestować w zasilacz UPS. Nie wchodząc w szczegóły, UPS jest dodatkową baterią dla naszego dysku sieciowego, poprawia jakość zasilania chronionych urządzeń, filtruje i kieruje prąd do naszego NAS`a. Dla mojego Asustora wybrałem produkt PowerWalker VI 650 SE.
[Best_Wordpress_Gallery id=”3″ gal_title=”Power_walker”]

Trzeba pamiętać, że zasilacze należy używać do tzw. gładkiego wyłączania systemów na wypadek awarii zasilania. Nie są przeznaczone natomiast do pracy w trakcie długich braków zasilania, więc jeśli nie zostanie ono przywrócone w ciągu kilku minut, trzeba zamknąć serwery i przeczekać. Tu warto wybrać UPS z wyjściem USB, dzięki któremu jest w stanie komunikować się z naszym Asustorem. Lista kompatybilnych zasilaczy podana jest na stronie producenta. Sam dysk sieciowy rozpoznaje podłączony zasilacz, a my mamy możliwość konfiguracji jego ustawień, m.in. czasu po jakim ma zostać gładko wyłączony.

[Best_Wordpress_Gallery id=”4″ gal_title=”ADM_UPS”]

Wnioski

Asustor 202TE potwierdza, że jest idealnym urządzeniem do domowego przechowywania danych. Zaryzykowałbym stwierdzeniem, iż przy odpowiedniej dbałości o szczegóły konfiguracji jest w stanie sprawdzić się również w małej firmie. Do głównych zalet można spokojnie zaliczyć:

 • wybór standardu RAID,
 • opcje zautomatyzowanych backup`ów oraz możliwość wyboru medium, gdzie kopia bezpieczeństwa ma zostać stworzona,
 • komunikacja z zasilaczami UPS.

Jeśli nie posiadacie scentralizowanego sytemu przechowywania cennych dla Was multimediów, a wysoko cenicie sobie ich bezpieczeństwo i trwałość, świetnym rozwiązaniem będzie wspomniany Asustor 202TE. Jedynym mankamentem takiego rozwiązania jest cena. Sam dysk sieciowy to wydatek ok. 950 zł, a UPS 200zł. Warto chyba jednak wydać te pieniądze oraz poświęcić chwilę czasu na prawidłową konfigurację nowo zakupionego sprzętu, szczególnie, że dzięki Asustorowi zyskujemy nie tylko narzędzie do przechowywania, ale przede wszystkim kombajn multimedialny.