Asustor 202TE. I ty zostań bohaterem w swoim domu.

asustor_lead_imageJeżeli szukaliście multimedialnego kombajnu All-in-One, mam nadzieję że mój wpis zbliży Was do podjęcia odpowiedniej decyzji. Wszystko-potrafiące telefony, tablety i telewizory, sprawiają, że media obecnie nie ograniczają się jedynie do fizycznych nośników danych. Strumieniowanie filmów, usługi chmurowe, centralne zarządzanie bazami multimediów dla większości Polaków kojarzy się z wiedzą tajemną zarezerwowaną dla wybranych. Asustor 202TE sprawia, że wiedza ta staje się przystępniejsza dla domowego amatora filmów i muzyki.

Sucha definicja

Czym jest Asustor 202TE? Urządzenie należy do coraz bardziej popularnej rodziny domowych dysków sieciowych, zwanych również NAS`ami (Network Attached Storage). Firma Asustor z miesiąca na miesiąc coraz lepiej radzi sobie na rynku domowych serwerów plików, który do niedawna zdominowany był przez Synology oraz Qnap. Zaszufladkowanie modelu 202TE do stricte jednej wąskiej kategorii byłoby dla tego urządzenia daleko krzywdzące, ponieważ nie jest to tylko magazyn plików, ale przede wszystkim centrum multimedialne dla nas, współdomowników, ale również często źródło informacji oraz współdzielona baza danych dla całej rodziny i znajomych. U mnie ze swojej roli wywiązuje się z nawiązką.

Dawno, dawno, przed Asustor

Chorobą szerzej znaną w mojej firmie jako nasofilizm zaraził mnie Papa Costa, części Was lepiej znany jako zagorzały zwolennik apple`owskich rozwiązań i posiadacz zacnego Synology DS213+. Muszę przyznać, że on jako pierwszy uzmysłowił mi, że do tej pory moja dość chałupniczo sklecona sieć domowa, raczej nie służyła racjonalnemu dysponowaniu posiadanymi multimediami. Faza przedasustorowa wyglądała z obecnego punktu widzenia po prostu biednie. Rolę protezy dysku sieciowego sprawował router Netgear WNR 3500L v2 z wgranym oprogramowaniem alternatywnym Tomato by Shibby. Do niego podłączony był dysk 2,5” (500GB w kieszeni no name) oraz drukarka.

Netgear dzięki pracy Shibby`ego był bardzo fajnym rozwiązanie, jednakże brakowało mu często mocy. W krytycznych sytuacjach można było tylko podziwiać jak słupki obciążenia procesora i RAM`u podbijały do 100% możliwości. Netgear eksploatowany był w tamtym czasie jako: serwer SAMBA (darmowy serwerem plików oraz drukarek), serwer DLNA/UPNP (strumieniowe przesyłanie zdjęć, muzyki oraz filmów), klient plików torrent oraz klient FTP. Funkcję głównego odtwarzacza multimediów pełnił Ferguson HDPlayer 310. Głównym problemem tej konfiguracji nie była stabilność, ale raczej wydajność i ograniczenia sprzętowe.

Wygląd Asustor

Rozpakowując owe cudo znajdziemy w pudełku: dysk sieciowy, zasilacz, śruby do mocowania dysków 2,5″/3,5″, płytę instalacyjną CD (całkowicie zbędna) oraz kabel LAN RJ-45.Package_content  Trzeba dość Asutor_furnitureobiektywnie stwierdzić, że nie jest to najpiękniejszy mebel użytkowy w moim pokoju gościnnym, a już na pewno nie dodaje temu pomieszczeniu uroku. Właściwie z czystym sumieniem należałoby go schować i nie straszyć gości. Jednak wówczas dostęp do zamontowanych interfejsów byłby ograniczony. Dodatkowo jestem daleki od umieszczania wartościowych rzeczy na podłodze, żeby nie kusić losu (jak ktoś z domowników pokusiłby się o umycie tejże podłogi). Skutki mogą być opłakane. Tak więc mój Asustor stoi sobie na półce pod telewizorem i swoim szpetnym, metalowym bokiem zaburza moje feng szui.

Asustor 202TE mimo że jest stosunkowo bazowym modelem posiada rozbudowaną ilość wejść i wyjść:

 • z przodu dwie kieszenie na dyski (2,5”/3,5”), port USB 3.0;
 • z tyłu dwa porty USB 2.0, jeden 3.0, analogowe wyjście audio oraz cyfrowe wyjście audio-wideo w postaci HDMI oraz wejście kabla sieciowego Rj-45.

[Best_Wordpress_Gallery id=”6″ gal_title=”Asustor”]

Urządzenie Asustor z przodu „zdobią” dwie, dość jaskrawo świecące diody, których moc można zmienić  lub całkowicie je wyłączyć, np. na noc.

ADM_LED

Specyfikacja

Za cenę, wahającą się w granicach 1000 złotych Asustor oferuje nam na papierze dość imponującą specyfikację (za www.asustor.com).

CPU: Intel® ATOM™ 1.2GHz Dual-Core Processor
Memory: 1GB Memory DDR3
HDD: 2.5″ / 3.5″ SATA II/ III or SSD x 2¹ Compatibility
Supports Hot Swappable Drives
Expansion: USB 3.0 x 2, USB 2.0 x 2
Network: Gigabit Ethernet x 1
Output: HDMI 1.4a x1
System Fan: 70mm x 1
Infrared Receiver
Audio Output: 3.5mm Audio Jack
Input Power Voltage: 100V to 240V AC
Certification: FCC, CE, VCCI, BSMI, C-TICK

Celowo nie powołuję się na stronę oficjalnego dystrybutora ponieważ w podanej specyfikacji zawarte są błędy merytoryczne, np. w ilości pamięci RAM.

Specyfikacja specyfikacją, jednak jak ma się do tego rzeczywistość i bezpośrednie zestawienia z konkurencją. Jeżeli odniesiemy się bezpośrednio do ceny i produktów Synology i Qnap trudno będzie znaleźć podobne cenowo urządzenie spełniające cztery, dla mnie dość ważne przy wyborze, kryteria: dwurdzeniowy procesor Intel Atom (bije konkurencyjne Marvelle na głowę), 1GB pamięci RAM (standardem w tym przedziale cenowym jest 512MB), wyjście HDMI (w połączeniu z aplikacją XBMC to multimedialny kombajn do odtwarzania filmów, muzyki i zdjęć) oraz analogowe wyjście audio (np. dla zewnętrznego zestawu stereo lub słuchawek). Sprawia to, że w tym przedziale cenowym otrzymujemy niemal idealne urządzenie do domu.

Główne fjuczery

And the Oscar goes to [20 sekund później] Asustor 202TE. Tak, jestem quasi fanboyem mojego dysku sieciowego. Fakt ten spowodowany jest prawdopodobnie w moim przypadku dość dużym przeskokiem technologicznym. To prawie tak jak przejść z Playstation One na Playstation 4. Jakie funkcje usprawnią zarządzanie, korzystanie i dzielenie się zgromadzonymi multimediami? Wszystko co warto wiedzieć:

XBMC

Dostępna aplikacja XBMC (dokładnie wersja 12.3). XBMC na Asustor oferuje odtwarzanie muzyki i filmów zachowanych na dysku, a także fotografii. Możemy też przeglądać prognozę pogody, programy czy ustawienia systemowe. Za pomocą tych ostatnich zmienimy wygląd XBMC (zestaw skórek), możemy również dodać rozszerzenia do programu. Możemy wybrać również polską wersję językową dla XBMC. Inne funkcje dostępne w ramach aplikacji to napisy do filmów, karaoke, tworzenie list odtwarzania, pokaz slajdów zdjęć, czy wyjścia audio i wideo. Dzięki dodatkom można instalować wybrane radia internetowe, podcasty, przeszukiwać YouTube (w teorii ponieważ od jakiegoś czasu plugin jest bezużyteczny w kombinacji z Asustor 202TE, zachowuje się chimerycznie, raz odtwarza, innym razem nie), przeglądać kanały RSS czy zarządzać dostępnymi materiałami.

[Best_Wordpress_Gallery id=”7″ gal_title=”XBMC”]

Implementacja XBMC była funkcjonalnie uzasadniona dzięki cyfrowemu wyjściu HDMI (standard 1.4). Jedyne, co nieco zamazuje nam obraz wypełniony samymi pozytywami to dość archaiczna wersja 12.3 (obecnie XBMC funkcjonuje jako KODI  w wersji 14.1).

Uprawnienia

Rozbudowany system tworzenia udziałów oraz nadawania uprawnień poszczególnym użytkownikom. ADM_access_rightsCo to w zasadzie oznacza? Prosta sytuacja. Inne uprawnienia dla rodziców, a inne dla dzieci, współużytkowników itd. To my wybieramy, jakie pliki i komu zostaną udostępnione i co ważne na jakiej zasadzie (pełny dostęp, tylko odczyt lub blokada dostępu). Dla opornych technologicznie jest możliwe również stworzenie bezpośredniego linku (udostępnionego na konkretny czas i np. chronionego hasłem).

Kopie zapasowe

Szerokie możliwości tworzenia kopii zapasowych oraz funkcje zwiększające bezpieczeństwo danych, jak np. możliwość tworzenia macierzy dyskowych tzw. RAIDów. W ten sposób dane są zapisywane i synchronizowanie jednocześnie na każdym z zainstalowanych dysków, a więc jeżeli wyjmiemy jeden z dysków lub ulegnie on uszkodzeniu, nic nie tracimy, a dostęp do danych jest dalej zapewniony bez konsekwencji dla spójności danych oraz uzyskiwanych transferów. Uszkodzony dysk możemy wymienić na inny, sprawny, a po zainstalowaniu Asustor automatycznie kopiuje dane na nowo podłączony dysk. Proces wymiany dysku jest banalnie prosty i polega na wyjęciu kieszeni z uszkodzonym dyskiem i zamontowaniu nowego nośnika.

Serwer plików i drukarek

Wbudowany serwer Samba, który w skrócie jest darmowym serwerem plików oraz drukarek. ADM_services_samba

Serwer FTP

Serwer FTP. Umożliwia wymianę plików z odległymi komputerami za pomocą protokołu komunikacyjnego FTP.ADM_services_FTP

DLNA/UPNP

Serwer DLNA/UPNP. Dzięki zgodności z tym standardem, każde urządzenie, które może gromadzić treści multimedialne – filmy, muzykę, zdjęcia, prezentacje – może stać się serwerem, który udostępni je innym urządzeniom włączonym do sieci domowej. Wbudowanego klienta DLNA posiada obecnie większość nowych telewizorów wyposażonych w funkcje sieciowe. Asustor nie tworzy nam automatycznie serwera. Niezbędna będzie w tym wypadku instalacja odpowiedniej aplikacji. Ja zdecydowałem się na UPnP Media ServerUPNP_app

Kamery internetowe

Cztery licencje dla kamerek internetowych. Całość obsługiwana jest poprzez darmową aplikację Surveillance center. Oczywiście warto zakupić odpowiednie urządzenie rejestrujące. Listę kompatybilnych kamerek udostępnia na swojej stronie Asustor. Jest to w zasadzie świetna alternatywa dla dużo droższych rozwiązań dedykowanych. Dodatkowo trzeba pamiętać, że konkurencja zazwyczaj daje jedną licencję, wszystko ponad nią jest płatne ekstra.Surveillance_center

Aplikacje od Asustor

Szeroka gama aplikacji mobilnych Asustor dla systemu Android i iOS. Osobiście używam AiDownload (manager pobierania np. plików torrent i nie tylko), AiData (zarządzanie plikami: kopiowanie/przenoszenie/usuwanie plików), AiMaster (zarządzanie dyskiem sieciowym: wyłączanie/usuwanie aplikacji, wyświetlenie logów systemowych, zmiana ustawień, konfiguracja usług itd.), AiRemote (alternatywny pilot np. dla aplikacji XBMC, ułatwia poruszanie się po portalu Asustor).

[Best_Wordpress_Gallery id=”8″ gal_title=”Mobile_apps”]

Sklepie Play na dzień dzisiejszy dostępnych jest dziewięć aplikacji.

 • Bogata biblioteka oficjalnych aplikacji. Oprócz wspomnianych już programów do DLNA, obsługi kamer IP w oficjalnym repozytorium Asustora znajdziemy naprawdę imponującą liczbę programów. Zostały one podzielone, ze względu na ich zastosowanie, na kilkanaście kategorii. ADM_app_centerOsobiście polecam WordPress (na nim powstawała obecna strona), phpMyAdmin (skrypt do zarządzania bazami danych), OwnClod (chmura obliczeniowa a la Dropbox). Pamiętajmy jednak, że każda zainstalowana aplikacja będzie dodatkowo obciążała nasz dysk sieciowy, do wykorzystania mamy tylko 1GB pamięci RAM.

Aktualizacje

Częste aktualizacje firmware. Od momentu zakupu (wrzesień 2014) urządzenie doczekało się jednej dużej aktualizacji i kilkunastu mniejszych. Chwalę sobie, że Asustor pamięta o swoich klientach i na bieżąco eliminuje zgłaszane błędy.

Podsumowanie

Asustor 202TE jest znakomitym kombajnem multimedialnym. Jeśli ktoś z Was posiada zalegające 1000 złotych i chciałby je dobrze spożytkować, bardzo i to bardzo polecam wspomniany model. Do ceny samego dysku sieciowego należy doliczyć oczywiście jeszcze koszt dwóch dysków twardych i urządzenia UPS. Summa summarum, uszczuplając nasz budżet o wskazaną kwotę zyskujemy urządzenie do zadań specjalnych. Czynności, które do tej pory angażowały kilkanaście niepowiązanych ze sobą urządzeń, zajmowały miejsce i średnio prezentowały się pod względem wzajemnej kompatybilności i wydajności, można w tym momencie zastąpić jednym pudełkiem.

Zalety/Wady

plus

 • atrakcyjny stosunek ceny do jakości;
 • wbudowane wyjście HDMI i wsparcie dla XBMC;
 • obsługa macierzy dyskowych RAID 0/1;
 • rozbudowane funkcje tworzenia kopii zapasowych;
 • duża liczba aplikacji w centrum aplikacji Asustor;
 • dedykowane aplikacje mobilne dla Android OS i iOS;
 • cztery licencje dla kamer IP;
 • pomocna lista kompatybilnych urządzeń na stronie producenta (adapterów 3G, bluetooth, kamer IP, dysków twardych itd);
 • możliwość podłączenia myszki i klawiatury USB (androidowe flymouse`y sprawdzały się średnio);
 • częste aktualizacje.

disadvantage

 • stara wersja aplikacji XBMC (dostępna w centrum aplikacji 12.3);
 • ładny inaczej.